Relacja z Imienin Patrona Ulicy Jana Ostroroga (24 czerwca 2026 r.)

W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 Sąsiadów z różnych ulic Starego Grunwaldu. Ogólnie można powiedzieć: było sympatycznie, stół – jak zwykle- bogato zaopatrzony w smaczne rzeczy, miłe rozmowy trwające do późnych godzin wieczornych. Poruszono m.in. temat nowej organizacji ruchu aut na ul. Ostroroga, rozdano ankiety sondażowe, by uzyskać wiedzę o Państwa opiniach na ten temat, chociaż wiadomo, że odpowiednie służby Miasta przygotowują ze swej strony stosowne założenia to takiego projektu. Zasygnalizowano również pojawiające się przypadki kradzieży użytkowych przedmiotów z ogrodów naszych domów, co niezwłocznie zostało zgłoszone do naszego Policjanta Dzielnicowego. p. Piotra Kostańczyka, tel. bezpośredni: 519 064 561 oraz do dyżurnego Komisariatu Policji przy ul. Rycerskiej: 477-12111. Warto te numery mieć w swoim telefonie!

Dodajmy na koniec, że Imieniny odbyły się kolejny dziewiąty raz, i jak należy założyć – nie ostatni!
Poniżej kilka migawek foto ze spotkania zatytułowanych: „Zasłuchani w bieżące relacje„:

 

Stowarzyszenie im. Jana Ostroroga zbiera opinie nt możliwych zmian organizacyjnych ruchu i parkowania samochodów na ul. Ostroroga

W związku z narastającą uciążliwością obecnego rozwiązania ruchu aut i parkowania samochodów na ul. Ostroroga i jednocześnie chęcią poznania oczekiwań w tym temacie naszej społeczności,  SJO zamierza zebrać opinie mieszkańców Starego Grunwaldu nt możliwych zmian poprzez głosowanie za wybranym przez siebie rozwiązaniem. W przypadku uzyskania znaczącej liczby głosów mieszkańców, SJO podejmie się wspierania we władzach miasta (m.in. ZDM, Inżynier Ruchu) rozwiązania, które uzyska większość.

  1. Pozostawienie ul. Ostroroga jako ulicy dwukierunkowej, jednak z ograniczeniem parkowania na oznakowanych miejscach tylko po jednej stronie ulicy (podobnie jak np. na ul. Marszałkowskiej na Grunwaldzie).
  2. Zmiana ul. Ostroroga na ulicę jednokierunkową z ruchem od ul. Grunwaldzkiej do ul. Marcelińskiej i pozostawienie możliwości parkowania z obu stron ulicy, poza chodnikami, na oznakowanych miejscach.
  3. Zmiana ul. Ostroroga na ulicę jednokierunkową z ruchem od ul. Marcelińskiej do ul. Grunwaldzkiej z pozostawieniem możliwości parkowania z obu stron ulicy jw.
  4. Zachowanie obecnego stanu, czyli z uciążliwym parkowaniem z obu stron ulicy, częściowo na chodniku, z utrudnionym ruchem aut w obie strony ul. Ostroroga.Oczywiście, każde z ew. przyjętych rozwiązań winno umożliwiać dotychczasowe wyjazdy z posesji przy ul. Ostroroga oraz w miarę bezpieczne wjazdy na i wyjazdy z ulicy  Zakręt.

Prosimy o wskazanie jednego wybranego nru rozwiązania, tj. 1, 2, 3 lub 4.

Kolejna uprzejma prośba do Respondentów udzielających odpowiedzi:  o wpisanie poniżej ulicy i numeru domu swojego zamieszkania ………………………………………………………………………………
Uwaga:  Ankietę można złożyć na spotkaniu sąsiedzkim podczas Imienin Patrona Ulicy Jana Ostroroga (24 czerwca 2026 r.) lub przesłać jej skan e-mailem na adres: sjo30@op.pl
Z góry dziękujemy za Państwa zaangażowanie.

Z wyrazami szacunku – Zarząd Stowarzyszenia im. Jana Ostroroga
http://janaostroroga.pl

Zarząd SJO, a sprawy poruszane w dyskusji na platformie Fyrtel

Zarząd Stowarzyszenia im. Jana Ostroroga w osobach: Ewa Ruszkowska, Michał Kwiatkiewicz i Zdzisław Szkutnik spotkał się dzisiaj 12 września na Zieleńcu przy ul.ul.Ostroroga/Zakręt z aktywistką społeczną Starego Grunwaldu Izą Skorupińską, znaną m.in. z aktywnej dyskusji na platformie „Fyrtel”, by omówić sposoby praktycznego wsparcia dla podejmowanych tam spraw, a ważnych nie tylko dla mieszkańców Starego Grunwaldu.

Są to, jak Państwo wiedzą, nie tylko sprawa cichego tramwaju na ul. Grunwaldzkiej, ale także rewitalizacja Zieleńca ul. Ostroroga/Zakręt, czy kwestia lepszej organizacji ruchu na wspomnianych dwóch ulicach.

Do starań o realizację powyższych spraw postanowiono zaprosić  także innych aktywnych mieszkańców Starego Grunwaldu, z którymi zamierzamy się spotkać we wrześniu.
Spoglądamy również na grupę rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola Nr 70 „Słoneczna Chatka” przy ul. Skarbka 9. Z Przedszkolem tym SJO współpracuje od lat m.in. pozyskując sponsorów do wspierania prac środowiskowych, np. placu zabaw przy ul. Włodkowica.
Będziemy Państwa informować o wynikach naszych starań. Proszę śledzić przy okazji także inne e-media poświęcone powyższym sprawom, chociaż tu dostęp może być ograniczony, np. https://www.facebook.com/share/v/1Ge7UNogyS/?mibextid=wwXlfr

„Doświadczenie, wiedza i znajomość potrzeb osiedlowych to wielki walor. Działające na przestrzeni lat Stowarzyszenie im. J. Ostroroga ma za sobą wiele doświadczeń i projektów skierowanych do mieszkańców Starego Grunwaldu. Dziękujemy za poparcie jego członkom: Pani Ewie Ruszkowskiej, Panu Zdzisławowi Szkutnikowi oraz Panu Michałowi Kwiatkiewiczowi – wieloletniemu filantropowi, dzięki którego wsparciu finansowemu skwer przetrwał.” #modernistycznyparkpoznan #osiedlestarygrunwald #zielenieczakretpoznan #modernizmpoznan #zabytkowyparkpoznan #parkzakretpoznan #zaniedbanypoznan #zielenmiejska #zielenwpoznaniu #miastopoznan #stowarzyszeniejanaostrorogapoznan Poznań Stowarzyszenie im. Jana Ostroroga TVP3 Poznań Miasto Poznań

 

29 lipca 2021 r. – wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego przy ul. Grunwaldzkiej 55

Oddanie obiektu do użytku – 2028 rok. Polecamy uwadze Państwa fragment głównego wydanie Teleskopu w TVP3 z 7 lipca br. z informacją o powyższym.

Cały 4-minutowy fragment Teleskopu obejrzy/posłuchaj – TU

Por. też 1,5-min. wypowiedź z 2 września 2018 r. ówczesnego przewodniczącego RO Stary Grunwald – Grzegorza Steczkowskiego nt lokalizacji planowanego szpitala – TU Wątpliwości były od dawna, miało je także wielu Radnych Miejskich podczas ostatniego rozstrzygającego głosowania z 6 lipca br. (por. wyniki publikowane na Fb SJO).

 

Budowa szpitala przy ul. Grunwaldzkiej 55 tuż, tuż…

W dyskusji z ostatnich dni pojawiła się poniższa myśl:

Myślę, że to jest jedyna szansa, żeby radni powstrzymali jutro (6 lipca 2021) ten projekt i przesłali do ponownego przemyślenia. Na pewno nie będą głosować jakichś detalicznych poprawek czy wielkości inwestycji. Trzeba jednak mieć świadomość, że to jest ślepa uliczka i de facto głosując „za“ popiera się  wydawanie pieniędzy na jakiegoś gniota, a nie na szpital XXI wieku dla naszego miasta.

Proszę na spokojnie zapoznać się z poniższymi uwagami specjalisty i odstąpić od kierowanego do mieszkańców Starego Grunwaldu hejtu, czyli jednej z form cyberprzemocy, a więc zaniechać obrażania, ośmieszania czy poniżania innych. Poczucie anonimowości w internecie nasila jeszcze takie zachowania., ale nie są one utrafione, gdyż mieszkańcy są „za“ inwestycją szpitalną, ale mądrą i racjonalną, a nie „upychaną kolanem“ ponad możliwości działki. Trzeba też wyeliminować rażące błędy na etapie koncepcji, by nie marnować naszych społecznych pieniędzy. Bowiem konsekwencje nietrafnych rozwiązań wcześniej czy później wyjdą, i kto za nie wówczas odpowie? Znów naprawiać się je będzie naszymi pieniędzmi, o ile w ogóle będzie to możliwe.

Zob. też projekt Uchwały Nr… Rady Miasta Poznania z dnia…[6 VII 2021] w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru GRUNWALD część B w Poznaniu – rejon ulic Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego [s.1-14], zob. punkt 16. agendy, LINK

Nadto, uzasadnienie tej uchwały [pięć stron] poniżej: