Centrum Rezydencji Teatralnej ‚Scena Robocza‘

Postawmy retoryczne pytanie: ilu naszych mieszkańców wie, że mamy po sąsiedzku teatr? O to, ilu tam zagląda, nie zapytamy…
Gdzie? W baraku nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej 55, czyli na terenie dawnego AWF-u.

Przybliżamy więc Państwu informację o tym, co się tam wydarzyło we wrześniu 2012 roku.

„Pomysł powołania Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA zrodził się w październiku 2009 roku, kiedy Teatr Strefa Ciszy stanął wobec poważnych problemów lokalowych. Stało się to dla nas impulsem do zastanowienia się nad sytuacją pozostałych grup teatru niezależnego, które ze względu na liczne bariery organizacyjne, techniczne i ekonomiczne często nie mają szans, by tworzyć i rozwijać się samodzielnie. Choć zdajemy sobie sprawę, że SCENA ROBOCZA nie rozwiąże wszystkich trudności związanych z funkcjonowaniem kilkudziesięciu formacji, to jednak wiemy, że wielu z nich możemy dać szansę i warunki do twórczej pracy.

SCENA ROBOCZA to projekt artystyczny, który od września 2012 roku podejmuje próbę usystematyzowania zjawiska teatru poszukującego w Poznaniu poprzez stworzenie regularnej sceny repertuaru teatrów niezależnych. Nasz projekt realizujemy w klimatycznej przestrzeni starego baraku, gdzie artyści przygotowują i prezentują swoje projekty w ramach kilkutygodniowych rezydencji.

Dotychczas w SCENIE ROBOCZEJ rezydowały trzy formacje: komuna//warszawa, Elsner_Kapral_Pawełska oraz Teatr Rodzinny Nomadów Kultury. Prócz tego zaprezentowaliśmy spektakle z repertuaru Usta Usta Republiki, Teatru A3 oraz Teatru Strefa Ciszy.

Tegoroczne plany SCENY ROBOCZEJ zakładają realizację pięciu premier, cykliczne pokazy zaproszonych gości oraz prezentacje naszych, dotychczasowych produkcji. Zamierzamy również podjąć stałą współpracę z czterema partnerskimi ośrodkami w Wielkopolsce by w ramach OBJAZDOWEJ SCENY ROBOCZEJ regularnie prezentować nasze najlepsze produkcje. Szczegółowy program będziemy publikowali na bieżąco.

Zależy nam na tworzeniu miejsce otwartego i dynamicznego. Dzielimy się naszą skromną przestrzenią, by inspirować zaprzyjaźnionych twórców do artystycznych poszukiwań. Chcemy siać teatralny ferment i prowokować widzów do dyskusji. Chcemy, by teatr niezależny miał swój stały adres na teatralnej mapie Poznania jak również regionu.

Trzymajcie za nasze kciuki 🙂 „

Bilety na spektakle w cenie 15 zł dostępne w CIM, ul. Ratajczaka 44, rezerwacja: bilety@scenarobocza.pl
Więcej, m.in. galeria, kontakt zob. strona www – poniżej.

PROGRAM na kwiecień 2013

13.04 SOBOTA, g.18:00 / Aurora Nova Productions-Scena Robocza
WHITE RABBIT, RED RABBIT, Nassima Soleimanpoura

14.04 NIEDZIELA, g. 18:00 / Teatr Strefa Ciszy
AUTOBUS RE//MIX

20.04 SOBOTA, g. 18:00 / Teatr Rodzinny Nomadów Kultury
ZEGAR BIJE

26.04  PIĄTEK, g. 19:00 / Teatr Porywacze Ciał
MISTRZYNI ŚWIATA – PREMIERA!

27.04 SOBOTA, g. 19:00 / Teatr Porywacze Ciał
MISTRZYNI ŚWIATA

Źródło: ulotka Teatru oraz jego strona domowa www.scenarobocza.pl