Budynek po kinie Olimpia przytuli teatry alternatywne

“Budynek po kinie Olimpia ma być miejscem kultury alternatywnej. Stanie się przystanią teatrów niezależnych, a może też galerii i odrobiny komercji. Zakotwiczy tutaj także Teatr Strefa Ciszy i Scena Robocza. […]”

55f32172798cc_p

Źródło

Komentarz Adama Ziajskiego, szefa alternatywnego Teatru Strefa Ciszy, działającego po sąsiedzku przy ul. Grunwaldzkiej 55, barak nr 1, skąd teatr ma się wyprowadzić w jesieni br. z powodu wyburzeń baraków pod planowaną rozbudowę szpitala:

Dobra wiadomość!

Jest decyzja. Władze miasta przychyliły się do pomysłu adaptacji 4. piętra budynku po byłym Kinie Olimpia dla Sceny Roboczej. Rozwiązanie jest tymczasowe, bo i plany są dużo większe. Docelowo cały budynek ma zostać wyremontowany i przeznaczony dla twórców niezależnych.

To wspaniała wiadomość mając na uwadze fakt, że to ostatni pusty obiekt kulturalny we władaniu miasta. Olimpia stoi, niszczeje i co najważniejsze od lat sporo kosztuje. Czas najwyższy by służył kulturze, mieszkańcom i wielu cennym przedsięwzięciom. To kolejny dowód wyższości metra bieżącego nad metrem kwadratowym. Pierwszy wyraża się w myśleniu linearnym, rozwijającym potencjał społeczny, drugi wyłącznie w myśleniu księgowych zaklęć o nieutraconych wpływach.
Przed nami cała masa szczegółów do ustalenia. Sam nie wiem od czego zacząć? Adaptacja pomieszczeń, uzupełnienie wyposażenia, zachowanie ciągłości repertuaru, przeprowadzka, sprawy bieżące, umowy, pieniądze… Wszystkim na raz. 
Po cichu liczę, że wesprzecie nas, użyczycie głów i rąk;)
Dziękuję wszystkim Tym, którzy nie utracili wiary, że to jest potrzebne, możliwe czy wręcz konieczne, by mierzyć wyżej, dalej. Dziękuję również za zrozumienie i odwagę w podejmowaniu decyzji na rzecz Sceny Roboczej.