W najbliższym otoczeniu działania Stowarzyszenia im. Jana Ostroroga Seniorzy wydają się być zauważalną grupą mieszkańców pod względem swej liczebności. To do nich także, ale nie tylko, adresowane będą informacje umieszczane na ekranach tej witryny.
Mamy nadzieję, że przynajmniej niektóre z nich okażą się Seniorom przydatne (wg statystyk 30 proc. z nich korzysta z Internetu), zaś inna ich część – sprzyjać będzie idei łączenia pokoleń.
1. KLUBY SENIORA
Kluby Seniora to – mówiąc najprościej – miejsca spotkań osób starszych. Są to grupy nieformalne, tworzone spontanicznie i prowadzone przez samych seniorów, choć najczęściej wspierane przez jednostki, przy których powstają. […]
Co można zyskać zapisując się do Klubu Seniora?
Przynależność do Klubu daje przede wszystkim możliwość spędzania czasu w miłym towarzystwie, rozwijania swoich zainteresowań i zdolności. Wiele Klubów ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych zajęć w tworzonych kołach zainteresowań i sekcjach, począwszy od nauki języków, przez taniec i śpiew, a na robótkach ręcznych skończywszy. Klubowicze razem ćwiczą, uprawiają różne dyscypliny sportowe, spacerują i zwiedzają Polskę. Bardzo aktywnie uczestniczą też w życiu kulturalnym miasta – wspólnie chodzą na koncerty, do kina, teatru, ale także sami stają na scenie, prezentując swoje talenty wokalne czy aktorskie. Życie Klubu uatrakcyjniają natomiast imrezy organizowane z okazji świąt czy rocznic. Zapisując się do Klubu Seniora po prostu zwrywa się z nudą! Dlatego bardzo serdecznie zachęcamy do poznania poznańskich Klubów Seniora.
Wystarczy kliknąć na podświetlony link: adresy Klubów Seniora, aby pobrać bazę danych teleadresowych klubów działających na terenie Poznania. W zakładce Oferta Klubów znajduje się natomiast krótki opis ich działalności. Źródło
2. KURSY KOMPUTEROWE
Osoby chcące nauczyć się obsługi komputera zachęcamy do zapoznania się z wykazem klubów, organizacji pozarządowych oraz firm, które w ramach swoich działań prowadzą kursy i szkolenia.
Więcej czytaj TU
3. ULGI I PRAWA SENIORÓW
Czy seniorzy w Polsce mają prawo do tańszych przejazdów koleją albo komunikacją miejską w swoim mieście? Czy osoby starsze muszą płacić abonament RTV? Jakie dokumenty są potrzebne, aby udokumentować te uprawnienia?
W Centrum Inicjatyw Senioralnych zdarza się nam odbierać telefony od osób starszych, które chcą poznać swoje prawa. Zainspirowani tymi rozmowami, prezentujemy krótkie kompendium, zawierające odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ulg i zniżek. Niektóre z nich mają charakter ogólny i są regulowane przez ustawy, o innych decydują natomiast władze lokalne np. rada miasta. My, oprócz ogólnopolskich regulacji, dajemy przykłady uprawnień poznańskich seniorów, ale wszystkich innych gorąco zachęcamy do poszukiwania informacji o podobnych przepisach obowiązujących w innych miastach.
Więcej czytaj TU
4. E-CZYTELNIA NA STRONIE CENTRUM INICJATYW SENIORALNYCH W POZNANIU
„W tym miejscu prezentować będziemy Państwu książki beletrystyczne, poradniki, artykuły, strony internetowe z ciekawymi publikacjami. Naszym zamiarem jest zwrócenie uwagi na kondycję dojrzałego człowieka, na jego potrzeby i marzenia.
Jeśli piszą Państwo recenzje, bajki, opowiadania, felietony lub eseje i chcielibyście się nimi podzielić z czytelnikami naszej strony i profilu FB – piszcie do nas i zostańcie naszymi literackimi wolontariuszami!
Regulamin akcji „Wolontariat literacki” – pobierz
Interesuje nas, jak patrzycie Państwo na starość, na dojrzałość, na starzejących się siebie i innych. Czy to smutny temat, czy wręcz przeciwnie. Czy czujecie się piękni, czy raczej chowacie się w domu. Czy chcecie się starzeć, czy jednak tupiecie w buncie nogami. A może przeczytaliście książkę w temacie i chcecie się podzielić refleksją? Co Wy na to? Czekamy na teksty!”
Tu znajdą Państwo przekierowania do następujących działów witryny bogatych w kolejne informacje:
– „Czerwony Portfelik Seniora” (bezpłatny miesięcznik)
– Rubryka w 'Głosie Wlkp.’
– Felietony i artykuły
– Bajki dla dużych i małych
– Znalezione w sieci
– Bibliografia
Aby tam wejść wystarczy kliknąć TU
5. „FLANDRIA” ZAPRASZA DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH
„Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria” zaprasza na spotkania Klubu Aktywni 50+ w ramach sekcji edukacyjnej (obejmującej m.in. zajęcia z j. angielskiego, warsztaty pamięci), rekreacyjnej (m.in. Nordic Walking) i integracyjnej.
Ponadto wszystkich mieszkańców Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 50+ , zachęcamy do udziału w spotkaniach z cyklu „W zdrowym ciele – Eko duch” związanych z szeroko rozumianym zdrowiem: warsztaty psychologiczne, sesje i wykłady dotyczące zdrowia fizycznego, różne formy aktywności fizycznej, badania profilaktyczne i konsultacje ze specjalistami różnych dziedzin.
Zachęcamy również do włączenia się w Wolontariat SWP „Flandria”, udział w szkoleniach, grupach wymiany doświadczeń i spotkaniach integracyjnych.
Wszystkie spotkania będą odbywały się w siedzibie Stowarzyszenia na ul. Zacisze 4.
Zapisy pod numerem telefonu 664 999 886 lub w siedzibie SWP „Flandria”.
Program warsztatów i wydarzeń – marzec 2013„. Aktualne propozycje szukaj TU
6. PORADNIA DLA SENIORÓW W CENTRUM INICJATYW SENIORALNYCH,
UL. MICKIEWICZA 9A
Jednym z zadań realizowanych przez Centrum Inicjatyw Senioralnych jest prowadzenie poradnictwa i rzecznictwa seniorów i ich rodzin. W związku z tym, ale i ze szczerej chęci wyjścia naprzeciw Państwa potrzebom, uruchomiliśmy przy Centrum poradnictwo psychologiczne, prawne oraz informację ekonomiczną. Mamy przekonanie, że Państwa ważne sprawy powinny być traktowane i rozpatrywane z szacunkiem i troską, dlatego staramy się współpracować z kompetentnymi osobami, które spełnią Państwa oczekiwania. Zaprosiliśmy do udzialania porad wolontariuszy, którzy czerpią radość i satysfakcję z dzielenia się z Państwem swoją wiedzą.
Poradnictwo funkcjonuje na zasadzie pierwszej pomocy psychologicznej i prawnej oraz informacji z zakresu zarządzania własnymi finansami i pojęć ekonomicznych. Zależy nam, żeby dać Państwu możliwość uporządkowania problemu, zyskania wiedzy i planu dalszego działania. Wierzymy, że nawet najbardziej złożone sprawy zyskują na jasności i prostocie, kiedy można o nich porozmawiać z odpowiednio przygotowanym doradcą.
Cieszymy się, że tak licznie korzystają Państwo z naszej poradni.
Dokładnych informacji o projekcie chętnie udzielimy Państwu telefonicznie (61 847 21 11) lub osobiście w siedzibie Centrum.
Zapraszamy serdecznie!
7. „NOWOCZESNY I AKTYWNY SENIOR” -BEZPŁATNE SZKOLENIA I WARSZTATY DLA OSÓB 60+
Caritas Poznańska w ramach projektu „Nowoczesny i aktywny senior” zaprasza wszystkie osoby w wieku 60+ z terenów województwa wielkopolskiego do udziału w dwudniowych bezpłatnych warsztatach usprawniających.
Warsztaty usprawniające mają na celu nauczenie uczestników kilku bezpiecznych zestawów ćwiczeń minimalizujących bóle stawów, kręgosłupa, kończyn oraz głowy. Ponadto uczestnicy nauczą sie kilku skutecznych technik pracy ze skórą i mięśniami, celem likwidacji dokuczliwego bólu. Otrzymają wiele cennych wskazówek dnia codziennego, w jaki sposób dbać o swoją kondycję i zdrowie. Zajęcia prowadzone będą przez fizjoterapeutkę z wieloletnim doświadczeniem. Warsztaty odbywają się w 9‑osobowych grupach. Każdy uczestnik otzrymuje własny skrypt.
Na zajęcia należy zabrać wygodny strój na przebranie (szatnia), kąpielowy ręcznik oraz kanapki. Organizatorzy zapewniają kawę i herbatę.
Warsztaty odbywają się w Parafii Chrystusa Sługi, ul. M. Palacza 7, 60-242 Poznań
Szczegółowe informacje na temat proponowanych zajęć można uzyskać od poniedziałku do piątku w biurze Caritas Poznańskiej przy Rynku Wildeckim 4a w Poznaniu, telefonicznie pod numerem 61 835 68 67 lub mailowo pod adresem seniorzy@caritaspoznan.pl.
Na warsztat składają się dwa spotkania: we wtorek i czwartek od 10.00-15.00
Najbliższe terminy warsztatów:
- 7 i 9 maja 2013
- 14 i 16 maja 2013
- 21 i 23 maja 2013
Liczba miejsc ograniczona.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!
Źródło
8. UNIWERSYTETY TRZECIEGO WIEKU W POZNANIU
Sprawny umysł jest równie ważny jak wyćwiczone ciało. Wiele osób nierzadko dopiero na emeryturze znajduje czas na naukę i poszerzanie swojej wiedzy. Często szansa ta została im odebrana w burzliwych czasach ich młodości. Uniwersytety Trzeciego Wieku są instytucjami, które taką szansę przywracają. Ale nie tylko o wiedzę chodzi. Uniwersytety trzeciego wieku pobudzają do aktywności, są pretekstem do wyjścia z domu, nawiązania nowych znajomości i spędzenia czasu w dobrym towarzystwie. Niejednokrotnie pomagają nie tylko w podtrzymaniu sprawności intelektualnej, ale także fizycznej.
UTW proponują swoim słuchaczom wiele interesujących zajęć – wykłady, seminaria, naukę języków obcych oraz zajęcia w rozmaitych sekcjach. Przy wielu z nich działają także koła zainteresowań i kluby, prowadzone są warsztaty artystyczne, zajęcia ruchowe czy rekreacyjne. Słuchacze wspólnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, zwiedzają Polskę, spotykają się z ciekawymi ludźmi. Uniwersytety to znakomita szansa na twórcze zagospodarowanie wolnego czasu, do skorzystania z której bardzo serdecznie zachęcamy.
W Poznaniu funkcjonuje obecnie pięć tego typu placówek. TUTAJ znajdują się ich dane oraz krótki opis działalności, który znajdą Państwo po kliknięciu.
9. TARGI 'AKTYWNI 50+’
Na czwartą edycję targów Aktywni 50+ zapraszamy 16-17 marca 2013 roku. Targi odbędą się w pawilonie nr 3 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wszystko o imprezie (program, bilety) kliknij TU . Info o targach w kolejnych latach TU
10. TYTKA SENIORA – PIERWSZE WYDANIE JUŻ W CENTRUMIS
„Jest nam miło poinformować, że już w kwietniu [2013 r.] tuż po Wielkanocy rozpoczniemy dystrybucję „Tytki Seniora„, czyli nowoczesnego informatora dla dojrzałych poznaniaków! W Centrum Inicjatyw Senioralnych otrzymacie Tytkę Seniora już dziś!
Tytka Seniora to kwadratowa koperta o wymiarach 22×23 cm, zaprojektowana tak, by cieszyła oko, a zarazem stanowiła poręczne i interesujące dla seniorów źródło informacji. Miesięczny nakład wyniesie 1000 egzemplarzy, dystrybucję rozpoczniemy w kwietniu 2013 roku.
Na okładce koperty znajdzie się nazwa „Tytka Seniora” oraz grafika, która będzie stanowić stały, rozpoznawalny element okładki. Dodatkowo co miesiąc możliwe będzie zaprojektowanie nakładki z aktualnymi informacjami. Z drugiej strony koperty podane będą miejsca dystrybucji Tytki Seniora i dodatkowe informacje.
Tytka Seniora dystrybuowana będzie przede wszystkim w sieci Miejsc Przyjaznych Seniorom oraz w Centrum Informacji Miejskiej i Centrum Inicjatyw Senioralnych.
Listę Miejsc Przyjaznych Seniorom znajdziecie na naszej stronie Miejsca Przyjazne Seniorom.
Do 10 dnia każdego miesiąca czekamy na deklarację chęci dołączenia materiałów do Tytki Seniora. Gotowe materiały (w formie ulotek, naklejek, mapek i in.), należy dostarczyć do Centrum IS na ul. Mickiewicza 9a do 22 dnia każdego miesiąca. Materiały pakowane będą do kopert i roznoszone do Miejsc Przyjaznych Seniorom dzięki uprzejmości wolontariuszy informacyjnych CentrumIS.
Pierwszeństwo w promocji imprez skierowanych do seniorów mają Miejsca Przyjazne Seniorom. Zapraszamy jednak wszystkich chętnych do nadsyłania propozycji materiałów, które mogłyby znaleźć się w Tytce Seniora.
Akceptowane będą jedynie kolorowe materiały drukowane. Zależy nam bowiem, żeby Tytka Seniora kojarzona była z zaangażowaniem organizatorów, wysoką jakością proponowanych wydarzeń, rzetelnością informacji i atrakcyjną formą przekazu.
Tytka Seniora promowana będzie w prasie, radiu, telewizji, internecie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na udział w projekcie Miejsc Przyjaznych Seniorom.
Inspiracją dla stworzenia „Tytki Seniora” są, skierowane głównie do studentów, wydawnictwa „POKA POKA” i EMMA PACK”, które młodzi ludzie mogą znaleźć w pubach, kinach i innych instytucjach kultury.
Zapraszamy do udziału!”
Kontakt
Centrum Inicjatyw Senioralnych
ul. Mickiewicza 9a
60-833 Poznań
tel. 61 847 21 11
maria.sitarska@centrumis.pl
Źródło
11. 'SENIORALNI’ 2013
28.09. godz. 12.00 Uroczyste otwarcie imprezy: przekazanie seniorom kluczy do miasta przez Prezydenta Miasta Poznania, wręczenie certyfikatów „Miejsc Przyjaznym Seniorom”, Walc na Starym Rynku
28.09. godz. 12.00-18.00 Całodniowy Punkt Informacyjny – działalność dziennych domów pomocy społecznej. Ogródek kawiarni Gruszecki, ul. Stary Rynek 50 […]”
Pełny program na październik 2013 czytaj… http://centrumis.pl/assets/files/Senior … 13_www.pdf . Info o kolejnych wydarzeniach czytaj TU
Czy chcesz posłuchać audycji senioralnych emitowanych na falach Radia Merkury oraz Radia Emaus?
Kliknij link: http://www.centrumis.pl/audycje-senioralne.html